طرح درس علوم
روش تدریس : استقرایی
موضوع درس : جانوران مهره دار
اهداف کلی:
آشنایی با جانوران مهره دار
اهداف جزیی :
1- آشنایی با تقسیم بندی مهره داران ( پنج گروه)
2- آشنایی با تولید مثل جانداران
3- آشنایی با نوع حرکت مهره داران
4- آشنایی با وسیله ی تنفس مهره داران
5- آشنایی با مراحل زندگی دو زیستان
6- آشنایی با پوشش بدن مهره داران
7- آشنایی با تفاوت پوشش بدن ماهی با قورباغه
8- آشنایی با ویژ گی های مهره داران
9- ...
اهداف رفتاری :
انتظار می رود پس از این روش دانش آموزان قادر باشند :
1- 5 گروه جانوران مهر هدار را نام ببرید .(دانشی)
2- ویژگی های 5 گروه جانوران مهره دار را لیست نمایند .( دانشی)
3- پوشش بدن مار و ماهی را مقایسه نمایند. ( مهارتی)
4- دو مرحله زندگی دو زیستان را مقایسه کنند. ( مهارتی)
5- نسبت به جانوران محیط زندگی خود علاقه نشان دهند. ( نگرشی)
6- نسبت به یادگیری ویژگی های مهره داران اطراف خود ابراز علاقه کنند . (نگرشی)
7- براساس ویژگی های مشترک بیان شده ، مهره داران را طبقه بندی نمایند . ( مهارتی)
8- مهره دارن محیط اطراف خود را در موقعیت واقعی به یکی از گرو ه های مهر ه داران تعلق دهند. ( مهارتی)
ارزشیابی ورودی :
1- تعدادی از جانوران را نام ببرند.
2- جانوران به چند گروه تقسیم می شوند.
3- جانوران مهره دار را تعریف کنید.
4- چند نمونه جانور مهره دار نام ببرند.
5- تصاویر جانوران مهره دار را از بی مهر ه ها جدا کنند .
6- مهره چه کمکی به جانور میکند.
7- ...
مدل و فضای کلاس:
دانش آموزان را به شکل u در کلاس گروه بندی می کنیم.
وسایل کمک آموزشی:
گچ و تخته سیاه، تصاویر مربوط به مهره داران ، نوار یا فیلم آموزشی در ارتباط با مهره داران ، برگه های فعالیت در ارتباط با مراحل تدریس
ایجاد انگیزه:
جهت ایجاد انگیزه و آمادگی ذهنی فراگیران برای پذیرش موضوعی درسی از یک داستان استفاده می کنیم . به این ترتیب که دختری به نام مریم که در خواب خود با پرندهی خیالش به دشت ، دریا ، کوه ، برکه و مرداب سفر میکند تا با حیوانات مختلفی آشنا شود . بچه ها به نظر شما چه حیواناتی با ویژگی هایی برخورد می کنند . آیا می توانید حدس بزنید. پس از اظهار نظر فراگیران مطالب را جمع بندی میکنیم و از آ نها می خواهیم به درس خوب تو جه کنند تا بعد از پایان درس با ویژگی های دیگری از جانوران آشنا می شویم. هدف از آشنایی با این حیوانات همان 5 گروه مهر ه داران هستند که در پایان درس به این مفهوم می رسند.
ارائه درس:
پس از ایجاد انگیزه فراگیران را گام به گام بر ای رسیدن به اهداف درس جلو می بریم .
مرحله اول : از فراگیران می خواهیم ابتدا به صورت فردی تعدادی از جانوران مهر ه دار ی که می شناسند نام ببرند و در برگه نمونه بنویسیند و از انان می خواهیم که حیواناتی را که نام برده اند برای دیگران بخوانند .
دانش آموزان عزیز : تعدای از جانوران مهره داری را که می شناسید نام ببرید .
نام جانوران:
مرحله ی دوم در این مرحله چند تصویر از جانوران مهر ه دار به دانش آموزان می دهیم که در گروه مشورت کنند در آن جا براساس ویژگی های مشترک به 5 گروه دلخواه تقسیم بندی کرده ورودی کاغذ بچسابانند و عات قرار دادن جانوران را در هر گروه بیان نمایند .
دانش آموزان عزیز : تصاویر جانوران مهره داری را که در دست دارید براساس ویژگی های مشترک به 5 گروه تقسیم کنید .( جدول زیر را کامل کنید)
مرحله ی سوم : در این مرحله برگه ای را به فراگیران داده تا مهره دارانی که نام بردهاند براساس ویزگی های داده شده به 5 دسته تقسیم نمایند . پس از تقسیم بندی هر دسته از جانوران مهره دار رابه کمک فراگیران نام گذاری میکنیم که با آنها ( ماهی ها ، پستانداران، پرندگان، خزندگان ودوزیستان) آشنا می شوند.
دانش آموزان عزیز: مهره دارانی را که نام برده اید براساس این که « بچه زا » هستند بدنشان از پر پوشیده شده ، دونوع زندگی دارند ، روی زمین می خزند ، با آبشش تنفس میکنند ، تقسیم بندی کنید وجدول زیر را کامل کنید .
مر حله ی چهارم : از فراگیران می خواهیم 5 دسته از جانوران مهره داری را که در مرحله ی قبل با آنها آشنا شدند نام ببرند و یژگی های دیگر انها را بیان کند برای اجرای این مرحله برگه ای را داده و پس از کامل کردن از سر گروه بخواهیم نظرات خود را اعلام نمایند.
دانش اموزان عزیز: مهره داران تقسیم بنی شده ی مرحلهی قبل چه ویژگی های دیگری دارند آنها را نام ببرید و طبقه بندی کنید و جدول زیر را کامل کنید .
مر حله ی پنچم : در این مرحله از فراگیران می خواهیم که براساس ویژگی هایی که در مرحله قبل برای مهره داران نوشتند با اعضای گروه مشورت کرده و یک تعریف برای هر دسته از مهره داران در روی برگه های داده شده بنویسید .
دانش آموزان عزیز : تا این مرحله دسته های مهره داران ویزگی های انها را مشخص نموده ا ید لطفا با اعضا ی گروه مشورت کنید و برای هر دسته یک تعریف ارائه دهید .
مر حله ی ششم : در این مرحله تعریف کلی و اساسی توسط تیم ها به کمک آموزگار به کلاس ارئه میشود و به این ترتیب دانش آموزان با تعاریف کامل مهره داران آشنا می شوند.
نمونه های از تعاریف داده شده توسط تیم ها برای هر یک از دسته های مهره داران :
پستا نداران : بچه زا هستند و به بچه های خود شیر می دهند .
پرندگان : بدنشان از پر پوشیده شده و از منگار خود برای غذا خوردن استفاده می کنند .
خزندگان : هنگام حرکت شکم خود را رویز زمین می کشند ( دست و پا ندارند و یا دست و پای خیلی کوتاه دارند )
ماهی ها: با باله در آب شنا می کنند و با آبشش تنفس میکنند .
دوزیستان : دو مرحله زندگی دارند، مرحله ی نوزادی در آب و با باله حرکت می کنند و با آبشش تنفس می کنند و در مرحله ی بلوغ در خشکی زندگی کرده و با شش تنفس میکنند.
مرحله ی هفتم : در این مرحله تصویر وال و خفاش را روی تخته سیاه نصب کرده و از فراگیران می خواهیم که حدس بزنند این دو جانور به کدام دسته ار مهره د اران تعلق دارند . فرضیه ی خود را بیان کرده و گرو ه های دیگر همراه با آموزگار فرضیه را رد یا تایید می نمایند . به این ترتیب گرو ه ها تمامی فرضیه ها را بررسی می نمایند وبه یک نتیجه اساسی می رسند که این دو جانور چون بچه زا هستند و به بچه های خود شیر می دهند از دسته ی پستانداران می باشند.
جمع بندی مطالب:
در این مرحله آموزگار همراه فراگیران مطالب آموخته شده را با هم مرور می نمایند .
ارزشیابی پایانی:
تصویر یک پلنگ را روی برگه ای چسبانده ودر زیز آن تصاویر سه گروه جانور را هم می چسبانیم و از فراگیران می خواهیم بگو یند که پلنگ در هر گروه به کدام یک از جانوران شباهت دارد ودلیل خود رانیز بیان کنند.
چند جانور مهره دار را نام ببر ید و بگویید هر جانور متعلق به کدام دسته از جانوران مهره دار می باشد0
پوشش بدن ( خزندگان و ماهی ها ) تولید مثل ( دوزیستان و پستانداران) و نوع تنفس( ماهی ها وو پرندگان ) را با هم مقایسه نمایند.
تکلیف تمرینی:
پرندگان محیط اطراف خود را از نظر شکل پاها یشان و از نظر شکل منقارشان مقایسه کرده و تصویر پا و منقار آنان را کشیده و به کلاس بیاورند.
تکلیف خلاقیتی:
اگر به باغر وحش رفته اید یگ گزارش یا داستان از جانوران مهره دارنی که در آن جا دیده اید را به کلاس ارائه دهید
آموزگارپایه ی چهارم ابتدایی هستم و با هدف انتقال تجربیات آموزشی و تبادل اندیشه با همکاران عزیزو ارتباط موثربااولیاودانش آموزان خوب این مرزوبوم این وبلاگ را راه اندازی نمودم امیدوارم که باراهنمایی ونظرات خودتان مرا دراین راه یاری نمایید.